Артеріальний тиск людини: фізіологічні показники та що треба знати про його зміни
Опубліковано 28 Жовтень 2022 о 18:00
Блог Діти в місті Рівне > Здоровʼя і спорт > Артеріальний тиск людини: фізіологічні показники та що треба знати про його зміни
Photo: Діти в місті
Близько 80% людей мають проблеми з серцем, судинами та страждають на гіпертонічну хворобу. Цей стан виникає в результаті дії сили, з якою кров давить на стінки артерій, вен та капілярів і називається артеріальним або кров'яним тиском.
Цей показник залежить від:
- швидкості скорочень шлуночків і передсердь;
- об' єму крові, який серце здатне прокачати за одну хвилину;
- властивостей крові;
- опору судинних стінок.
Стабільна робота серця, судин, нервової та ендокринної систем позитивно впливає на артеріальний тиск.
Виділяють два види тиску:
- систолічний або верхній – сила, з якою кров виходить з серця до артерії;
- діастолічний або нижній – забезпечується тонусом гладкої судинної мускулатури, яка підтримується такою речовиною, як ренін. Вона виробляється в нирках, тому цей тиск називають ще "нирковим".
ВООЗ визначила оптимальні показники тиску для всіх вікових категорій, що складають – 130-110/70-80 мм рт. ст. Середньостатистичні показники у стані спокою для здорових людей віком 16-20 років відповідають 100/70 мм рт. ст., а для середніх вікових груп 20-40 років – 130/80 мм рт. ст. і не повинен перевищувати поріг в 140 на 90 мм рт.ст.
Найбільш вживані препарати від тиску можна купити в аптеці "Бажаємо Здоров'я", ціна яких залежить від складності їх виробництва та терапевтичного ефекту.
Лікарські засоби мають сертифікати якості та реалізуються як в аптеці, так і онлайн. Замовити ліки можна будь-яким доступним способом і забрати в найближчій аптеці.
В залежності від фізіологічних особливостей кожної людини та наявності хронічних захворювань відмічаються коливання артеріального тиску, які мають вплив на самопочуття і потребують негайної корекції. Різкі зміни АТ негативно впливають на судинні стінки, що може спричинити виникнення небезпечних для життя станів.
Коли слід звернутись за допомогою лікаря?
Постійний головний біль та погане самопочуття – це привід виміряти АТ. Підвищення показників тиску в клінічній практиці називається гіпертонією або гіпертонічному хворобою, а його зниження – гіпотонією. Різниця між систолічним і діастолічним АТ та пульсовим повинні складати 30-60 мм рт. ст.
Серйозну небезпеку для здоров'я складає високий АТ, який відіграє вирішальну роль у патогенезі ішемічної хвороби серця, інфарктів та інсультів. Основними симптомами підвищення тиску є:
- серцевий біль, задишка, набряклість, прискорене серцебиття;
- запаморочення;
- головний біль;
- почервоніння шкіри, нудота, блювання.
Метою лікування гіпертонічної хвороби є вживання заходів, які спрямовані на зниження АТ, профілактику серцево-судинних ускладнень та смертності.
В даний час в ангіотензивній терапії широко застосовуються препарати для нормалізації нормального АТ, серед яких:
- діуретики;
- блокатори b-адренорецепторів;
- антагоністи іонів кальцію;
- інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (ІАПФ);
- антагоністи рецепторів ангіотензину ІІ;
- блокатори a-адренорецепторів.
Треба знати, що більшість таких медикаментів має різні побічні ефекти, тому приймати їх слід тільки під пильним контролем сімейного лікаря.