Масниця в Україні: традиції та рецепти


Опубліковано 13 Березень 2024 о 10:00

Блог Діти в місті Рівне >  Оглядові статті >  Масниця в Україні: традиції та рецепти


Масниця в Україні: традиції та рецепти

Photo: Freepik


Масницю в Україні святкують за сім днів до початку Великого посту. Цього року святкування припадає на 11-17 березня. Це свято в Україні має ще такі назви, як Сирна неділя, Сиропуст, Колодій, Бабське свято. З давніх часів це свято пов’язують з проводами зими. Щороку дата святкування Масниці змінюється, однак звичаї лишаються незмінними.

«Діти в місті» зібрали цікаві факти про Масницю та дізнавалися, які страви варто приготувати на цьому тижні.


Трошки історії


Вперше Масниця згадується ще у дохристиянську епоху, але навіть після прийняття християнства це свято продовжили святкувати, а традиції майже не змінилися. Тиждень святкування буквально був розписаний по днях, включаючи в себе день з іграми, масові гуляння до ранку, ходіння по гостях, вечорниці та смачні застілля.

Цікаво, що звична для багатьох назва «Масляна» - це русизм, адже назва «Масниця» походить від традиції на це свято їсти «масні» страви: масло, сир, сметану. Протягом свята господині готували вареники, запіканки та млинці. Традиція випікати налисники більшою мірою була впроваджена в Україні в 60-х роках, коли радянська влада намагалася нівелювати власну культуру етносів.


Колодій


Доволі цікава та незвична традиція на Масницю – це народження Колодія. В перший день він народжувався. «Народженням» займалися виключно заміжні жінки, після чого колодку (поліно) прикрашали стрічками. Після цього молодиці прив’язували прикрашені колодки до ноги парубка. У кожному селі були свої традиції народження Колодія.


Більш детально про цю традицію та про святкові страви можна подивитися у відео:



Video: Євген Клопотенко


Варто зазначити, що під час Масниці жінки в Україні виконували домінуючу роль. Саме вони були ініціаторами святкувань та веселощів.


Що приготувати на Масницю


Український шеф-кухар Євген Клопотенко пропонує крім звичних тоненьких млинців спробувати на Масницю приготувати автентичні українські млинці на кефірі, які виходять пухкими і товстенькими. Варто також спробувати гречаники – млинці з гречаного борошна.


Млинці на кефірі

Вам знадобиться:

  • 650 мл кефіру
  • 1 яйце
  • 1 ст. л. цукру
  • 10 г ванільного цукру
  • 200 г борошна
  • ½ ч. л. ложки соди
  • 5 ст. л. олії

Ретельно перемішайте всі інгредієнти, останньою додайте олію. Смажте млинці на пательні до золотистої скоринки.


Більше рецептів знайдете в цьому відео:



Video: Євген Клопотенко


Ще більше рецептів шукайте в нашій статті: Рецепти млинців: топ-7 найсмачніших млинців до Масляної






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук