Як зрозуміти, чи потрібна дитині музика
Опубліковано 15 Липень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті Рівне > Як зрозуміти, чи потрібна дитині музика

Photo: Freepik
Діти народжується з природною чутливістю до звуків. Вони активно реагують на різноманітні звуки, слухають мамині пісні, притупують ногою в такт музиці ще до того, як вчаться говорити. Чи всі діти при цьому мають музичний талант? І чи обов’язково мати слух, щоб займатися музикою?
Як розпізнати музичний потенціал у дитини
Зазвичай, схильність до музики можна побачити вже з раннього віку. Наприклад, коли дитина під музику починає плескати у долоні в такт музиці, хитає головою або підспівує. Такий талант одразу буде видно у поведінці дитині та її грі, коли дитина проявляє інтерес до звуків: натискає на клавіші, грає на шумових інструментах або імітує звуки.
Дуже показово, якщо дитина має емоційну чутливість, тобто, реагує на характер музики (весела – сміється, сумна – журиться). Ще одним фактором, на який варто звернути увагу, є схильність до імпровізації. Коли дитина наспівує власні вигадані мелодії або намагається зіграти щось на вигаданих музичних інструментах.
Все це можна помітити вже в дитинстві та почати активно розвивати. Наприклад, віддати дитину на вокальний гурток або на раннє знайомство з музичними інструментами.
Зоряна Попович, редакторка «Блогу ОН Клінік», авторка інформаційних статей про здоров’я, красу, догляд за дітьми, здорове харчування, - поділилась цікавим інтервʼю з Вадимом Яценком, диригентом хору «Гомін».
Ексклюзивно: диригент хору «Гомін» Вадим Яценко пояснює, як перевірити, чи є в дитини музичний слух та чи варто вести її до музичної школи. Способи подолання страху сцени та підтримання в дитини інтересу до інструменту.
Читайте інтервʼю Вадима Яценка для «Блогу ОН Клінік» — найбільшого в Україні блогу про здоров’я.
Чому музика корисна для всіх дітей
Навіть, якщо ви не помічаєте за вашою дитиною схильності до музики, заняття з музичними інструментами не стануть зайвими. Музика позитивно впливає на розвиток мозку та мовлення. Не дарма ж в дитячих садочках та школах є такий предмет як музичне мистецтво, де дітки співають та пробують грати на музичних інструментах.
Музика активує обидві півкулі мозку, покращує увагу, памʼять, абстрактне мислення. Згідно з дослідженнями, у дітей, які займаються музикою, краще розвинені мовні навички. Тренування музичного слуху позитивно впливає на розпізнавання в подальшому звуків мови, що дуже важливо для читання та письма.
Заняття з музики гарно впливають на емоційний стан людей, зменшуючи прояви тривожності та емоційної нестабільності. Музика буде корисним заняттям для сором'язливих або гіперактивних дітей.
Читайте також:
Photo: Freepik
Крім того, музика має позитивний вплив на дисципліну, адже навчання грі на музичному інструменті потребує посидючості та здатності до саморегуляції. Дослідження показали, що діти, які займаються музикою, легше зосереджуються та виконують складні інструкції, ніж їхні однолітки.
Ще однією значною перевагою є соціальна взаємодія. Якщо дитина співає в ансамблі або грає у музичному гурті, це вчить співпраці та повазі.
Не обов’язково мати «музичні гени», щоб займатися музикою. Музика – пречудовий інструмент для розвитку мозку, емоцій і мислення. Тому музика потрібна кожній дитині, як вітаміни для мозку і серця.
Вам може сподобатися наша стаття: Як вибрати музичний інструмент для дитини: корисні поради та рекомендації